Jamie Marsland صفحه اصلی WordPress.org را در 20 دقیقه با استفاده از ویرایشگر Block بازسازی می کند – WP Tavern

مت مولنوگ داشت نظر داد در مورد طرح‌هایی که برای طرح‌های جدید در حال توسعه هستند، گفت که اجرای آن باید «ساعت‌ها نه هفته‌ها» طول می‌کشید. تحریک آمیزترین نظرات او، که باعث ایجاد مکالمات بعدی در مورد واقعیت های کار با ویرایشگر بلاک شد، به رقبای وردپرس اشاره کرد.

مطمئناً، بلوک‌ها برای «طراحی صفحه در مرورگر» و پذیرفتن آنچه از بلوک‌ها به دست می‌آیند خوب هستند، اما بلوک‌ها همچنان فاقد انعطاف‌پذیری و کنترل‌های لازم برای تولید یک طرح‌بندی پیکسلی پاسخگو، در دسترس و کامل بر اساس یک ماکت هستند. .

آنچه قبلاً به یک روز و ده ها خط php و ده ها خط css نیاز داشت، اکنون هفته ها به ساخت بلوک های سفارشی نیاز دارد زیرا بلوک های اصلی به راحتی از طریق Hook ها قابل تغییر نیستند و فاقد کنترل های اولیه لازم هستند.

یکی از بهترین راه‌ها برای پشت سر گذاشتن این دردسرهای فزاینده این است که تا آنجا که ممکن است غذای سگ داشته باشید – با استفاده از ویرایشگر و FSE برای ایجاد سناریوهای واقعی برای کشف این نقاط کور.

پاسخگویی یکی از مسائلی است که شیلز به آن اشاره کرده است که چرا پیاده سازی طرح ها زمان بیشتری نسبت به ایجاد مجدد طرح در ویرایشگر بلوک صرف می کند.

مارسلند گفت: “نتیجه گیری من این بود که انجام سریع 95٪ طراحی بسیار آسان است، اما این 5٪ نهایی است که همیشه بیشترین زمان را در تجربه من می گیرد.” حدس من این است که بیشتر در مورد فرآیند داخلی بود که باعث تأخیر شد، اما بدون درگیر بودن، نمی توان با اطمینان گفت. من واقعاً می‌خواستم نشان دهم که مشکل گوتنبرگ در ساخت طراحی نیست (همانطور که مت مولنوگ به Wix و Squarespace و سایر صفحه‌سازهای WP اشاره کرد).

پنج سال پس از اولین حضور گوتنبرگ در وردپرس، توسعه دهندگان تم هنوز در چالش هستند تا طرح هایی را زنده کنند که با رویکرد اول بلوک ایجاد نشده اند.

مک آلیستر اظهار داشت: «با این حال، نکاتی در مورد بهبودهایی برای پاسخگویی وجود دارد. تایپوگرافی سیال و clamp() مطمئناً به کنترل تایپوگرافی کمک کرده اند، اما همیشه شرایطی وجود دارد که شما به کنترل دقیق تری نیاز دارید. هر سایت ساز دیگری این را حل کرده است، دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم وردپرس نمی تواند یا نخواهد. (مطمئناً امیدوارم که اینطور باشد، زیرا این روزها حدود 50 تا 60 درصد ترافیک از دستگاه های تلفن همراه می آید!)

مشارکت‌کنندگان گوتنبرگ با معرفی تایپوگرافی سیال گام‌هایی برداشته‌اند و هستند ردیابی تعداد زیادی از مسائل مرتبط با بهبود سازگاری ابزار طراحی. در همین حال، توسعه‌دهندگان تم در حال تحمل دردسرهای لازم در حال رشد هستند، زیرا ویرایشگر بلوک به بلوغ می‌رسد تا کسانی را که امیدوارند طرح‌های خود را فوراً پاسخگو کنند، در خود جای دهد.

مایک مک‌آلیستر، توسعه‌دهنده باسابقه تم گفت: «من در حال ساخت یک تم کامل FSE از ابتدا بودم و از اینکه چقدر از طراحی خود را توانستم با موفقیت با ویرایشگر، theme.json و CSS سفارشی کم‌نظیر تکرار کنم، شگفت‌زده شدم. . “مطمئنا، این کار به زحمت زیادی نیاز داشت، اما با این وجود من تحت تاثیر قرار گرفتم.

در پاسخ به تلاش مارسلند، پاتریک بونر توسعه‌دهنده وردپرس در مورد اینکه چگونه جزئیات کوچک بسیار مهم باقی می‌مانند، اظهار نظر کرد. بونر می گوید: «شما قطعاً می توانید بگویید که چه چیزی در ابتدا در مقابل طراحی در ویرایشگر طراحی شده است گفت.

با این حال، همانطور که Jon اشاره می‌کند، در ثانیه‌ای که نیاز دارید چیزی را برای یک صفحه نمایش کوچک‌تر تنظیم کنید (یا صفحه بزرگ‌تر اگر جرأت دارید طراحی اول موبایل را در ویرایشگر امتحان کنید)، به دیوار برخورد می‌کنید. این به ویژه در مورد حاشیه، padding و block gap که هنوز هیچ کنترلی پاسخگو ندارند، مشهود است. شما می توانید این را از طریق CSS در موضوع جدید در .org تنظیم کنید.”

مارسلند تصمیم گرفت با استفاده از گوتنبرگ این چالش را انجام دهد. او برای این تمرین از جدیدترین تم پیش فرض وردپرس یعنی Twenty Twenty-Two استفاده کرد. نتایج او مشابه طراحی‌های جدید وردپرس نیست، اما بسیار نزدیک است، و او توانست صفحه اصلی را در حدود 20 دقیقه بالا ببرد.

جان براون، توسعه‌دهنده وردپرس می‌گوید: «امروزه از اساس دشوار تا غیرممکن است که طراحی صفحه‌ای که به‌طور سنتی مسخره‌شده است و آن طراحی را با استفاده از بلوک‌ها اجرا کنیم.» “این یک مشکل است.

الکس شیلز، یکی از مشارکت کنندگان پروژه که توسط Automattic حمایت می شود، چند مورد غیرمرتبط با ویرایشگر بلوک را ذکر کرد که باعث تأخیر شد، از جمله کار به سمت استانداردهای معقول برای a11y، پاسخگویی، سازگاری مرورگر، سئو و عملکرد، و همچنین همکاری با مشارکت کنندگان در سراسر قاره های مختلف.

در ویدئو (در زیر تعبیه شده است)، Marsland در ایجاد هر بخش از صفحه اصلی قدم می زند. او همان چیزی است که می توان به عنوان یک کاربر قدرتمند با ویرایشگر بلوک توصیف کرد. او می‌تواند به سرعت ردیف‌ها، ستون‌ها و گروه‌ها را به هم بزند و در صورت لزوم، لایه‌ها و حاشیه‌ها را تنظیم کند و به هر بخش رنگ مربوط به طرح را اختصاص دهد. در این مرحله، این چیزی نیست که اکثر کاربران معمولی وردپرس می توانند انجام دهند، به همین دلیل است که این ویدیو با واکنش شدید بینندگان روبرو شد. کانال یوتیوب Marsland حول محور کمک به کاربران است استاد ساختن صفحات با استفاده از گوتنبرگ و با ووکامرس ذخیره می کند.

Mullenweg گفت: «این یک طرح‌بندی اولیه است، تصور اینکه برای یک نفر بیش از یک روز در Squarespace، Wix، Webflow یا یکی از سازنده‌های صفحه WP طول بکشد، سخت است.

تمرین کوتاه Marsland نشان می دهد که اگر راه خود را در مورد ویرایشگر بلوک بدانید چقدر می توانید در مدت زمان کوتاهی به بازسازی طرح WordPress.org نزدیک شوید. او در اثبات اینکه رابط کاربری صفحه گوتنبرگ در بازتولید طرح‌های ایجاد شده در برنامه‌های کاربردی دیگر مانعی ندارد، موفق بود. در عوض، این همه موارد مرتبط دیگر چک لیست است که توسعه دهندگان به طور کلی باید خارج از ویرایشگر آن را حل کنند – از جمله دسترسی، پاسخگویی، و ملاحظات SEO. هرچه گوتنبرگ بتواند به کاهش کارهای اضافی مرتبط با پاسخگویی و دسترسی نزدیک‌تر شود، برای کاربران معمولی که سعی می‌کنند به تنهایی طرح‌هایی را که رویای خود را دارند، قابل دسترس‌تر خواهد بود.
منبع: https://wptavern.com/jamie-marsland-recreates-wordpress-org-homepage-in-20-minutes-using-the-block-editor

در پاسخ به بحث‌های اخیر درباره مدت زمان لازم برای پیاده‌سازی صفحه اصلی جدید WordPress.org و طراحی‌های صفحه دانلود، جیمی مارسلند یوتیوب‌بر گوتنبرگ تصمیم گرفت تا توان خود را در ایجاد مجدد آن با ویرایشگر بلاک امتحان کند.