ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی مولد با مشکلات قانونی در سراسر جهان روبرو هستند


ممنوعیت اخیر ChatGPT در ایتالیا تنها یکی از بسیاری از چالش های قانونی بالقوه ای است که OpenAI با آن مواجه است.

همانطور که اتحادیه اروپا برای تصویب یک قانون هوش مصنوعی، ایالات متحده یک را تعریف می کند منشور حقوق هوش مصنوعی، و بریتانیا آژانس های موجود را توصیه می کند هوش مصنوعی معمولی، کاربران ChatGPT شکایت هایی را در سطح جهانی علیه OpenAI به دلیل مشکلات ایمنی بالقوه ثبت کرده اند.

OpenAI و نگرانی های ایمنی جهانی

مرکز هوش مصنوعی و سیاست های دیجیتال یک را ثبت کرد شکایت با کمیسیون تجارت فدرال، OpenAI را از توسعه مدل‌های جدید ChatGPT تا زمانی که نرده‌های حفاظتی در جای خود قرار ندهند، متوقف کند.

گارانته ایتالیایی راه اندازی شد تحقیق و بررسی به OpenAI در مورد نقض اخیر داده ها و عدم تأیید سن برای محافظت از کاربران جوان در برابر محتوای نامناسب هوش مصنوعی در هنگام ثبت نام.

کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند در نظر دارد هماهنگ كردن با گارانتی ایتالیا و کمیسیون حفاظت از داده اتحادیه اروپا برای تعیین اینکه آیا ChatGPT قوانین حریم خصوصی را نقض کرده است یا خیر.

مطابق با رویترزتنظیم‌کننده‌های حریم خصوصی در سوئد و اسپانیا در حال حاضر برنامه‌ای برای بررسی ChatGPT ندارند، اما اگر کاربران علیه فناوری هوش مصنوعی شکایت کنند، در آینده می‌توانند.

و اینها تنها بخشی از شکایات، تحقیقات و تفسیرهای اخیر از کشورهای مختلف در مورد مسئولیت پذیری شرکت های هوش مصنوعی است.

در همین حال، در آلمان، اولریش کلبر، سخنگوی کمیسر فدرال حفاظت از داده های منطقه، گفت اگر OpenAI GDPR یا سیاست‌های مشابه را نقض کند، ممکن است ممنوعیتی مشابه موارد دیگر کشورها به دنبال داشته باشد.

با این حال، Volker Wissing، وزیر حمل و نقل و زیرساخت دیجیتال آلمان، نشان داده است که ممنوعیت بهترین رویکرد نیست.

Wissing می‌گوید: «ما به ممنوعیت برنامه‌های هوش مصنوعی نیاز نداریم، بلکه به راه‌هایی برای اطمینان از ارزش‌هایی مانند دموکراسی و شفافیت نیاز نداریم.

به نظر می‌رسد که کانادا نیز پس از راه‌اندازی دفتر کمیسر حریم خصوصی این کشور، همین روند را دنبال می‌کند تحقیق و بررسی به شکایتی علیه ChatGPT که داده‌های شخصی را بدون رضایت جمع‌آوری می‌کند.

و در فرانسه، ژان نوئل بارو، وزیر انتقال دیجیتال و مخابرات، نظر داد در موج هیجان هوش مصنوعی و به دنبال آن ترس هوش مصنوعی. به نظر می رسد برنامه این کشور تسلط بر فناوری هوش مصنوعی و توسعه مدل ها و فناوری هایی است که از ارزش های فرانسوی حمایت می کنند.

آیا کشورها ChatGPT را برای همیشه ممنوع خواهند کرد؟

OpenAI اخیراً یک پرسش متداول برای کاربران ایتالیایی و تعهد خود را برای ایجاد سیستم هایی که امن، دقیق و خصوصی هستند، مجدداً تأیید کرد.

اما احتمال اینکه تحقیقات علیه OpenAI منجر به ممنوعیت دائمی فناوری آن از ایتالیا و سایر کشورها شود چقدر است؟

با توجه به اینکه یک قاضی در کلمبیا اخیراً از ChatGPT برای کمک به یک حکم دادگاه و دیگری در مورد کمک استفاده کرده است هندوستان از آن برای تصمیم گیری در مورد وثیقه استفاده کرد، OpenAI شانس هایی به نفع خود دارد.

ChatGPT+ با مدل GPT-4 نکات متعادلی را در مورد تأثیر فناوری و خطرات ناشی از آن ارائه می دهد.

در پاسخ به این درخواست، «آیا کشوری مانند ایتالیا باید ChatGPT را به دلیل نگرانی‌های مربوط به مدیریت داده ممنوع کند؟»، ChatGPT+ پاسخ می‌دهد:

حریم خصوصی داده ها: برای سیستم های هوش مصنوعی ضروری است که از مقررات حفاظت از داده ها، مانند مقررات حفاظت از داده های عمومی اتحادیه اروپا (GDPR) پیروی کنند. اطمینان از اینکه ChatGPT از این قوانین پیروی می کند و به حریم خصوصی کاربر احترام می گذارد بسیار مهم است. اگر نگرانی هایی در مورد مدیریت داده ها وجود دارد، بررسی اینکه آیا OpenAI با مقررات لازم مطابقت دارد یا خیر، ارزش دارد.

این پاسخ با مروری بر مزایای هوش مصنوعی، اخلاقیات و سوگیری، رقابت‌پذیری و جایگزین‌ها ادامه می‌یابد.

پاسخ chatgpt به درخواستاسکرین شات از ChatGPT، آوریل 2023

البته اگر الف کشور به ChatGPT دسترسی ندارد، برخی از کاربران می توانند با استفاده از یک سرویس شبکه خصوصی مجازی (VPN) به آن دسترسی داشته باشند. Google Trends نشان می‌دهد که ایتالیا در آغاز ماه آوریل، همزمان با ممنوعیت ChatGPT، در جستجوی VPN‌ها افزایش یافته است.

آیا شکایت علیه فناوری OpenAI بر کاربران تأثیر می گذارد؟

آیا کاربران OpenAI از نظر قانونی مسئول مسائل ناشی از استفاده و خروجی ابزارهای آن هستند؟ به گفته OpenAI بستگی دارد شرایط استفاده.

اگر کاربران در حین استفاده از ابزارهایی مانند ChatGPT یا API، شرایط یا خط مشی های OpenAI را زیر پا بگذارند، می توانند مسئول دفاع از خود باشند.

OpenAI تضمین نمی‌کند که سرویس‌هایش همیشه همانطور که انتظار می‌رود کار می‌کنند یا اینکه محتوای خاصی (ورودی و خروجی یک ابزار هوش مصنوعی مولد) ایمن است – با توجه به اینکه مسئولیتی در قبال چنین نتایجی نخواهد داشت.

بیشترین پیشنهاد OpenAI برای جبران خسارات ناشی از ابزارهای خود به کاربران، مبلغی است که کاربر برای خدمات در سال گذشته پرداخت کرده است، یا 100 دلار، با فرض اینکه قوانین منطقه ای دیگر اعمال نمی شود.

دعاوی بیشتر در هوش مصنوعی

موارد فوق فقط نوک کوه یخ قانونی هوش مصنوعی است. OpenAI و همتایان آن با مشکلات حقوقی دیگری از جمله موارد زیر روبرو هستند.

  • ممکن است شهردار استرالیا شکایت کند OpenAI برای افترا به دلیل اطلاعات نادرست در مورد او ارائه شده توسط ChatGPT.
  • GitHub Copilot با یک دعوای دسته جمعی در مورد حقوق قانونی سازندگان کدگذاری منبع باز در داده های آموزشی Copilot مواجه است.
  • هوش مصنوعی پایداری، DeviantArt و Midjourney به دلیل استفاده از StableDiffusion، که از هنر دارای حق چاپ در داده های آموزشی خود استفاده می کرد، با یک دعوی حقوقی دسته جمعی روبرو می شوید.
  • Getty Images علیه این پرونده شکایت قانونی کرد هوش مصنوعی پایداری برای استفاده از محتوای دارای حق چاپ Getty Images در داده های آموزشی.

هر مورد این پتانسیل را دارد که آینده توسعه هوش مصنوعی را متزلزل کند.


تصویر ویژه: جولیو بنزین/ شاتر استوک
منبع: https://www.searchenginejournal.com/chatgpt-legal-woes/484323/