Block Protocol پلاگین جدید وردپرس را در سال 2023 اعلام می کند – WP Tavern


پروتکل مسدود کردن، پروژه ای که در اوایل امسال راه اندازی شد و هدف آن ساخت یک سیستم بلوک جهانی است افزونه جدید وردپرس را اعلام کرد در اوایل سال 2023 عرضه می شود. این به کاربران امکان می دهد بلوک های تعاملی سازگار با گوتنبرگ را جاسازی کنند. با توجه به ردپای وردپرس در وب (43٪ بر اساس برآورد W3Tech)، این افزونه نقطه عطفی در نقشه راه پروژه برای پشتیبانی از یک وب قابل تعامل تر و بازتر با بلوک هایی است که می توانند از طریق یک پروتکل استاندارد به اشتراک گذاشته شوند.

افزونه Block Protocol به کاربران امکان دسترسی به آن را می دهد ثبت جهانی بلوک های قابل همکاری. اینها شامل بلوک های تعاملی برای ترسیم، نمای کلی درخواست کشش GitHub، تایمر، محاسبه و موارد دیگر است. پس از نصب، کاربران این بلوک ها را در درج کننده موجود خواهند دید. جدیدترین نسخه های بلوک ها همیشه بدون نیاز به به روز رسانی افزونه در دسترس کاربران است. سازندگان پروتکل Block همچنین چند بلوک جدید را در کنار این افزونه منتشر می‌کنند، از جمله بلوک تولید تصویر با پشتیبانی از OpenAI DALL-E و بلوک GPT برای تولید متن.

این اعلامیه تنها چند روز پس از سخنرانی Matt Mullenweg در 2022 State of the Word منتشر شد، جایی که از او در مورد همکاری احتمالی گوتنبرگ با پروژه Block Protocol سؤال شد.

مولنوگ در پاسخ به این سوال گفت: “بعضی اوقات توسعه دهندگان دوست ندارند روی یک چیز با هم کار کنند.” و بنابراین این بخشی از دلیل وجود 200 CMS و موارد مشابه است. گاهی اوقات ممکن است یک تغییر سبک یا تکنیکی وجود داشته باشد که وقتی به آن نگاه می‌کنید، بگویید: «من نمی‌توانم از این چیزی که وجود دارد استفاده کنم. من قصد دارم کاری را شروع کنم که متفاوت است.’ و من فکر می کنم این چیزی است که در مورد گوتنبرگ و پروتکل بلوک اتفاق می افتد.

مولنوگ تایید کرد که پروژه‌ها در حال برقراری ارتباط بوده‌اند، اما نتوانسته‌اند به همان صفحه برسند.

او گفت: «آن‌ها احساس می‌کنند چیزهایی وجود دارد، یا انتخاب‌هایی در گوتنبرگ یا روش‌هایی که ما چیزها را توسعه می‌دهیم، که با نحوه انجام آن ناسازگار است». “ما خواهیم دید که در آینده به کجا می رسد. ما سعی کرده‌ایم آن را CMS-agnostic کنیم تا بتوان آن را در هر چیزی تعبیه کرد و دوباره پوسته کرد، همانطور که در مثال Tumblr دیدید، می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. هر کاری که ما انجام می‌دهیم باز است، بنابراین من امیدوارم که در هر جایی که به پایان می‌رسد، بلوک‌های گوتنبرگ می‌توانند جاسازی شوند، اگر یک لایه ترجمه یا چیزی شبیه به آن وجود دارد.»

Mullenweg در مورد امکان همکاری بین گوتنبرگ و مشخصات پروتکل بلوک که در آن کاربران می‌توانند بلوک‌ها را در بین برنامه‌ها کپی و جای‌گذاری کنند، خوش بینانه به نظر می‌رسد.

او گفت: “شاید آنها چیز بسیار جالبی ایجاد کنند، آن منبع باز است.” و سپس ما می‌گوییم، “اوه، بیایید آن را به گوتنبرگ بیاوریم”، بنابراین نوآوری می‌تواند در هر دو طرف جریان داشته باشد، و گاهی اوقات این تنها در صورتی امکان‌پذیر است که شما کاری را از صفر شروع کنید.

از آنجایی که پروژه Block Protocol منبع باز است و به عنوان یک پروتکل باز طراحی شده است، Mullenweg گفت که آن را “مثل یک پروژه عموزاده” می داند و امیدوار است که وردپرس بتواند در آینده بیشتر ادغام شود.

او گفت: “اگر نه، این نیز اشکالی ندارد.” “شاید این فقط یک اکوسیستم جایگزین باشد که می تواند ایده های جدید یا چیزهایی را که ما به آنها نه می گوییم آزمایش کنیم، آنها می توانند امتحان کنند. و سپس می بینیم که چگونه توسط کاربران پذیرفته شده است.

پیش نویس اولیه مشخصات پروتکل بلوک توسط تیم در حال بررسی است HASH، یک پلت فرم داده، مدل سازی و شبیه سازی منبع باز. HASH از پروتکل در بتا استفاده می کند. نسخه فعلی مشخصات از نسخه 0.3 منسوخ خواهد شد، که پیش بینی می شود در فوریه 2023 همراه با افزونه وردپرس ارائه شود.

دیوید ویلکینسون، مدیر عامل HASH گفت: «بدیهی است که نمی‌توانم درباره آنچه که Automattic به طور رسمی در مورد پروتکل بلوک فکر می‌کند صحبت کنم، اما ما از علاقه مداوم جامعه انرژی گرفته‌ایم.

به لطف معماری باز وردپرس، می‌توانیم پروتکل بلوک را ابتدا به‌عنوان یک افزونه اثبات کنیم، و امروزه به کاربران این امکان را می‌دهیم که به بلوک‌های پروتکل بلوک در وردپرس دسترسی داشته باشند و خود بلوک‌هایی بسازند که نه تنها در وردپرس، بلکه در وردپرس کار می‌کنند. HASH و سایر جاسازی‌کننده‌های پروتکل بلوک نیز. با گذشت زمان، ما فکر می کنیم که ارزش داشتن یک روش استاندارد برای نوشتن بلوک هایی که در بین برنامه ها کار می کنند، بدیهی خواهد بود.

ویلکینسون گفت وردپرس بیشترین درخواست CMS را از کاربران پروتکل بلوک داشته است، زیرا بیشترین استفاده را دارد، اما او همچنین ارتباط شخصی با نرم افزار دارد.

او گفت: «وردپرس نزد من نزدیک و عزیز است. من اولین وب‌سایت‌هایم را با آن ساختم، بیش از نیمی از عمرم (!) با آن کار کردم، و احترام زیادی برای سازمان و عملیات پشت آن قائل هستم. این بستر بدیهی برای شروع است.»

تیم Block Protocol درخواست‌هایی برای پشتیبانی از کاربران بیش از 50 برنامه مبتنی بر بلوک دریافت کرده است و پروژه در حال حاضر در حال انجام است. برگزاری یک نظرسنجی برای کمک به شناسایی مورد بعدی در نقشه راه.

حتی اگر پروژه‌های Block Protocol و Gutenberg راه قابل قبولی برای ترکیب تلاش‌ها پیدا نکردند، کاربران وردپرس بهترین‌های هر دو جهان را با افزونه جدید آینده دریافت خواهند کرد. در حال حاضر، دسترسی به بلوک هاب پروتکل بلوک هیچ عملکردی برتر از آنچه در وردپرس اصلی و دیگر افزونه های بلوک بومی یافت می شود، ارائه نمی دهد. افزودن بلوک‌های مبتنی بر OpenAI به جذاب‌تر کردن آن کمک می‌کند و توانایی پروتکل برای کار در بین برنامه‌ها ممکن است هجوم بلوک‌های جالب‌تری را در آینده به همراه داشته باشد.

پروتکل بلوک در حال حاضر در حال نصب آزمایش‌کنندگان بتا برای افزونه جدید وردپرس است. علاقه مندان می توانند برای دسترسی زودهنگام ثبت نام کنید.


منبع: https://wptavern.com/block-protocol-announces-new-wordpress-plugin-coming-in-2023