Automattic افزونه ActivityPub را برای وردپرس دریافت می کند – WP Tavern

فافرل گفت: «من فکر می‌کنم تلاش من همیشه این بود که جایگزینی برای باغ‌های دیواری بزرگ فیس‌بوک و شرکت بسازم.

“این بسیار هیجان انگیز است که در نهایت شاهد چنین علاقه زیادی به فناوری های باز و فدرال باشیم!”


منبع: https://wptavern.com/automattic-acquires-activitypub-plugin-for-wordpress

در سال 2021، مت مولنوگ، مدیر عامل Automattic نشان داد که به آن علاقه مند است داشتن Tumblr از پروتکل ActivityPub پشتیبانی می کند برای سطح بیشتری از قابلیت همکاری در شبکه هایی مانند Mastodon و سایر شبکه هایی که از پروتکل مشابهی استفاده می کنند. این هنوز در حال انجام است، اما سایت های وردپرس از قبل این قابلیت را از طریق افزونه دارند.

مارس گذشته، افزونه ActivityPub تنها 700 کاربر داشت. امروزه به بیش از 2000 نصب فعال افزایش یافته است. اگرچه هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است، اما از زمانی که ایلان ماسک توییتر را خرید، در معرض دید بیشتری قرار گرفت.

همانطور که شبکه های اجتماعی بیشتری بر اساس پروتکل های باز متحد می شوند، مهم نیست که کجا خانه خود را در وب ایجاد کنید. قابلیت همکاری بین برنامه‌ها به افراد اجازه می‌دهد از هر شبکه‌ای که دوست دارند پست بگذارند و یک وب غنی‌تر و متنوع‌تر ایجاد کنند. پشتیبانی Automattic از پلاگین ActivityPub جایگاه وردپرس را در جامعه تضمین می‌کند، جایی که وبلاگ‌ها جزایر را جدا نمی‌کنند، بلکه مانند بسیاری از روزهای اولیه وبلاگ‌نویسی به هم متصل می‌شوند. آثار فافرل مظهر این آرمان هاست.

من عاشق ایده وبلاگ نویسی و روح جنبش وب 2.0 شدم و سعی کردم این ایده را زنده نگه دارم. من روی چندین پلاگین وردپرس کار کردم و در چندین حرکت شرکت کردم (یکشنبه، قابلیت انتقال داده ها و دیگران) از سال 2007 شروع شد.

اخیراً، Pfefferle یک صفحه ورودی جدید با افزونه های توصیه شده اضافه کرد، تاریخ انتشار را به نمایه های نویسنده اضافه کرد، و اشاره های خروجی را از جمله ویژگی های دیگر اضافه کرد.

افزونه ActivityPub این امکان را برای خوانندگان فراهم می کند تا با استفاده از پروتکل ActivityPub، یک سایت وردپرس را در سراسر جهان دنبال کنند. این شامل Mastodon، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی است که از پروتکل استفاده می‌کند، و پلتفرم‌های دیگری مانند پلروما، فرندیکا، HubZilla، Pixelfed، خانه اجتماعی، و میسکی. برای کسانی که از Mastodon استفاده می کنند، این افزونه به طور خودکار پست ها را به شبکه ارسال می کند و پاسخ به آن به عنوان نظر روی پست تبدیل می شود.

وقتی مت اعلام کرد که Tumblr می‌خواهد ActivityPub را در توییتر پیاده‌سازی کند، من پرسیدم چرا وردپرس نیست، بنابراین با Automattic تماس گرفتم و آنها به من این فرصت را دادند که تمام وقت روی این افزونه و سایر پروژه‌های Open Web کار کنم.

Automattic به دست آورده است افزونه ActivityPub برای وردپرس از توسعه دهنده آلمانی متیو فافرل، که برای ادامه بهبود پشتیبانی از پلتفرم های فدرال به این شرکت می پیوندد. Pfefferle، که همچنین نویسنده کتاب وب نامگذاری پلاگین، گفت نقش جدید او این است که ببیند چگونه محصولات Automattic می توانند از پروتکل های باز مانند ActivityPub بهره مند شوند.

ففرل گفت: «ActivityPub و بسیاری دیگر از پلاگین‌های وب باز (مانند افزونه Webmention) پروژه‌های اوقات فراغت بودند، بنابراین من به دنبال خرید نبودم.

با تشکر از ایلان ماسک، تعداد دانلودها از پلاگین ActivityPub (وردپرس) من و دنبال کنندگان من در Mastodon حداقل ده برابر شده است!» Pfefferle در پستی در وبلاگ خود در ژانویه 2023 گفت: “این باعث شد من دوباره فعالانه تر روی این افزونه کار کنم و تغییرات بزرگی ایجاد شد.”

ففرل گفت که فکر می‌کند ایده اکتساب ادغام پروتکل در هسته نیست، بلکه «تضمین می‌شود که منبع باز باقی می‌ماند و شاید آن را به یک افزونه متعارف تبدیل کند».