کدام یک برای WaaS شما بهتر است؟


آیا ارائه WaaS (وب سایت به عنوان یک سرویس) را به عنوان بخشی از استراتژی رشد خود در نظر می گیرید؟ یکی از چالش هایی که با آن مواجه خواهید شد، انتخاب بین راه اندازی چند سایت وردپرس و راه اندازی چند مستاجر وردپرس است.

اگرچه ممکن است در نگاه اول هر دو یکسان به نظر برسند، اما تفاوت‌های خاصی بین این دو پیکربندی وجود دارد – دانستن این تفاوت‌ها کلید انتخاب گزینه مناسب برای کسب‌وکار شما است.

در این پست، یک مرور کلی بی طرفانه از معماری های چند سایتی و چند مستاجر ارائه خواهم کرد. شما در مورد جنبه های منحصر به فرد هر یک و اینکه کجا منطقی است که یکی از دیگری را انتخاب کنید، خواهید آموخت.

نمای کلی چند سایت وردپرس

برای کسانی که با آن آشنا نیستند، چند سایت وردپرس به شما امکان می دهد چندین سایت را از یک داشبورد واحد مدیریت کنید. بهترین راه برای تجسم این معماری این است که آن را به عنوان شبکه ای از سایت های متصل به تصویر بکشید. با یک پیکربندی چند سایتی، می توانید وب سایت های مختلف را تحت یک نصب وردپرس مستقر و مدیریت کنید.

اساساً، همه وب‌سایت‌ها در یک پیکربندی چند سایت، پایگاه داده یکسانی را به اشتراک می‌گذارند. این بدان معناست که آنها پلاگین ها، تم ها، برنامه های سفارشی، سیستم فایل و کاربران یکسانی را به اشتراک می گذارند. اگر شبکه‌ای از وب‌سایت‌ها را ایجاد می‌کنید که نه تنها عملکردهای مشابه، بلکه مخاطبان یکسانی دارند، چند سایت وردپرس می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد.

اما اگر شبکه شما از سایت‌های وردپرس بسیار متفاوتی (از نظر سفارشی‌سازی/موضوع، افزونه‌ها) و/یا اگر می‌خواهید کاربران را بخش‌بندی کنید، چند سایت ممکن است بهترین انتخاب نباشد.

علاوه بر این، multisite محدودیت‌های دیگری نیز دارد که می‌تواند شما را در زمانی که از آن برای راه‌حل WaaS یا SaaS مبتنی بر وردپرس استفاده می‌کنید، ناامید کند.

معایب چند سایت وردپرس

همه سایت ها نمایه های کاربری یکسانی دارند

در چند سایت، نمی‌توانید نمایه دیگری برای همان کاربر ایجاد کنید—نمایه‌های کاربر برای همه سایت‌ها ثابت می‌مانند. بعلاوه، تمامی کاربرانی که وارد شبکه شما می‌شوند، برای همه سایت‌ها وارد حساب می‌شوند.

یک پایگاه داده بین چندین سایت به اشتراک گذاشته شده است

یک هک احتمالی داده های همه وب سایت ها را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این، استفاده از یک شبکه چند سایتی برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک توصیه نمی‌شود، زیرا یک خرید واحد در یک فروشگاه آنلاین، یک کاربر برای همه فروشگاه‌های شبکه ایجاد می‌کند. این نه تنها مدیریت CRM شما را به هم می زند و باعث سردرگمی مشتریان می شود، بلکه قوانین حفظ حریم خصوصی را نیز نقض می کند که برندهای تجارت الکترونیک را از استفاده از پایگاه داده مشترک برای بسیاری از فروشگاه های اینترنتی مختلف منع می کند.

هیچ راهی برای جلوگیری یا محدود کردن به روز رسانی در سایت های فردی وجود ندارد

هنگامی که یک افزونه یا یک تم به روز می شود، برای همه وب سایت های موجود در شبکه به روز می شود. این به این معنی است که تغییرات جدید در تنظیمات سایت‌ها ممکن است باعث خرابی آنها شود. از آنجایی که چند سایت وردپرس هیچ نوع DevOps یا سیستم نسخه‌سازی ندارد، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا تغییر شبکه بر عملکرد سایت‌های خاص تأثیر می‌گذارد وجود ندارد.

ادامه مقاله در زیر

سفارشی سازی و پشتیبان گیری یک موضوع کلی است

اقساط جداگانه وردپرس ایجاد پشتیبان گیری مستقل از تمام سفارشی سازی هایی که انجام داده اید را آسان می کند. با Multisite، این توانایی را از دست می دهید زیرا ساختار db شامل تمام وب سایت ها است. این شما را از نگه‌داشتن نسخه‌های پشتیبان برای استفاده در آینده یا توزیع سایت‌های «کلون» که به راحتی راه‌اندازی می‌شوند جلوگیری می‌کند.

نیاز به دانش فنی بالاتری دارد

با افزایش تعداد سایت ها، مدیریت یک شبکه چند سایتی می تواند دشوار شود. ممکن است مجبور شوید تمرکز خود را از ایجاد کسب و کار خود به سمت مدیریت پایگاه داده، سازماندهی سیستم فایل و مدیریت پشته سرور تغییر دهید. بسیاری از این وظایف به دانش فنی بالاتری نسبت به صاحبان کسب و کار معمولی نیاز دارند.

نمای کلی چند مستاجر وردپرس

با توجه به استانداردهای اینترنت امروزی، multisite یک سیستم قدیمی است که نمی تواند نیازهای یک تجارت مدرن WaaS را پشتیبانی کند. و اگرچه سازندگان وب سایت مانند Squarespace و Wix راه حل هایی را برای غلبه بر محدودیت های چند سایت ارائه می دهند، اما همه آنها در یک CMS اختصاصی کار می کنند.
در مورد راه حلی برای وردپرس، CMS که حدود 60 درصد از تمام وب سایت های اینترنت را تامین می کند، چطور؟ فکر کردم هیچ موجودی در دسترس نیست، تا اینکه با WPCS مواجه شدم.

WPCS یک پلت فرم ابری چند مستاجر وردپرس است که به سازندگان وب سایت امکان می دهد هر سایتی را به هر میزانی استاندارد و کپی کنند و فرآیند را از فروش تا راه اندازی خودکار کنند.

به آن به عنوان یک سیستم فروش خودکار فکر کنید که فروش را ایجاد می کند و سایت های شما را بدون هیچ تلاشی از جانب شما مستقر می کند. با پیکربندی چند مستاجر، می‌توانید به یکپارچگی در نظارت، به‌روزرسانی و مدیریت در تمام سایت‌های خود دست پیدا کنید. به علاوه، لازم نیست نگران پشته سرور خود باشید – بخش فنی برای شما در نظر گرفته شده است. و قبل از اینکه فراموش کنم، سایت ها بی نهایت مقیاس پذیر هستند.

مزایای وردپرس چند مستاجر با WPCS

وردپرس چند مستاجر در جایی رشد می کند که وردپرس چند سایتی کوتاه می آید. در اینجا مزایای اجرای آن از طریق WPCS وجود دارد:

ادغام DevOps

با WPCS، می‌توانید به طور بومی هر برنامه وردپرس را به ابر چند مستاجر که بر روی AWS تنظیم شده است، مقیاس کنید. این پلتفرم با DevOps یکپارچه ارائه می‌شود، به این معنی که می‌توان تغییرات را قبل از شروع به کار آزمایش کرد.

مانند SaaS ایجاد و توزیع کنید

WPCS همچنین به شما امکان می‌دهد چندین نسخه از هر محصول وردپرس ایجاد کنید که وب‌سایت‌های با قابلیت دسترسی بالا (مستاجر) را با عملکرد مشترک اما محتوای متمایز ایجاد می‌کند. این به شما امکان می دهد تغییراتی را مانند یک فروشنده SaaS ایجاد و توزیع کنید.

وب سایت ها را به عنوان یک محصول مدیریت کنید

شما می توانید تمام سایت های خود را به صورت متمرکز توسعه دهید، اما کنترل غیرمتمرکز بر نگهداری و سفارشی سازی داشته باشید. شما این محصولات وردپرس چند مستاجر را درست در پلتفرم می‌سازید و همه سایت‌ها را به عنوان یک محصول مدیریت می‌کنید. کل WaaS شما و همه مستاجران در فضای ابری میزبانی می‌شوند، به این معنی که می‌توانید هر سایت وردپرسی را ایجاد کنید و هر تعداد که می‌خواهید چند برابر کنید.

مقیاس پذیری و انعطاف پذیری

زیرساخت “مبتنی بر کانتینر” WPCS دسترسی سریع، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری را ارائه می دهد. همچنین، پهنای باند و عملکرد بدون محدودیت را برای همه نصب‌های WP دریافت می‌کنید. و با ادغام API WPCS، می توانید WaaS خود را به طور نامحدود مقیاس دهید.

همچنین می‌توانید قالب‌های مختلفی برای طرح‌ها یا محصولات مختلف برای فروش ایجاد کنید—همه آنها هنوز در یک نسخه مدیریت می‌شوند.

از راه اندازی تا فروش خودکار کنید

وردپرس چند مستاجر به شما امکان می دهد کل فرآیند را خودکار کنید. با ترکیب مناسبی از دستور العمل ها، اتوماسیون و افزونه ها، می توانید کسب و کار خود را کاملاً خودکار کنید و محصولات را بدون دردسر بفروشید. نمیدانید از کجا شروع کنید؟ WPCS یک دوره رایگان و مشاوره عملی برای کمک به شما در طول سفر ارائه می دهد.

با تمام این قابلیت ها، پلتفرم ابری چند مستاجر WPCS همه چالش های مقیاس پذیری وردپرس را به طور همزمان حل می کند.

نصب‌های WP جداگانه که عملکرد مشترک دارند اما به طور مستقل مقیاس دارند، چالش مقیاس‌بندی زیرساخت را برطرف می‌کنند. ساخت و آزمایش در یک محیط ایزوله اما فشار دادن تغییرات به همه سایت ها به طور همزمان مشکل مقیاس توسعه را حل می کند. و کاملاً خودکار کردن WaaS خود از فروش تا راه‌اندازی به شما کمک می‌کند بر چالش مقیاس‌بندی کسب‌وکار غلبه کنید.

گرفتن WPCS برای چرخش

پس از یادگیری در مورد WPCS، می خواستم شخصاً مزایای وردپرس چند مستاجر را تجربه کنم. بنابراین تصمیم گرفتم راه حل را برای یک چرخش انتخاب کنم—فیلم های توضیحی WPCS و وبینارها شروع کار را برای من آسان کردند.
ابتدا یک حساب کاربری در وب سایت WPCS ایجاد کردم. پس از انجام این کار، به من اجازه دسترسی به کنسول WPCS داده شد.
کنسول جایی است که همه جادو اتفاق می افتد. در اینجا، شما موارد زیر را دریافت می کنید:

 • محصولات این محل کار شماست. می توانید هر تعداد فضای کاری که دوست دارید ایجاد کنید.
 • نسخه این نصب کاری وردپرس است. جایی است که برای به روز رسانی نرم افزار یا ایجاد تغییرات پس از ساخت محصول خود می روید
 • عکس فوری یک عکس فوری را به عنوان یک فایل نصب آماده وردپرس در نظر بگیرید. شما می توانید یک عکس فوری از یک “نسخه” ایجاد کنید و آن را برای ایجاد وب سایت های مشتری به طور خودکار مستقر و نصب کنید.
 • مستاجر این به یک وب سایت مشتری اشاره دارد – یک مستاجر از فایل فوری ساخته شده مستقیماً از نسخه ساخته شده است.

ایجاد یک محصول

ایجاد یک محصول آسان است:

 • در کنسول WPCS، کلیک کنید اقدامات در سمت راست بالا و سپس انتخاب کنید محصول جدید ایجاد کنید.
 • یک نام وارد کنید و ارسال کنید

ساخت نسخه

ایجاد یک نسخه نیز دشوار نیست:

 • وارد محیط Product شده و انتخاب کنید ایجاد نسخه
 • نام نسخه (به عنوان مثال، V1)
 • انتخاب کنید PHP 7.4
 • تنظیم نصب خالی وردپرس به عنوان پایه نسخه

پس از آماده شدن نسخه، روی گزینه ویرایشگر در صفحه کلیک کنید تا به مدیریت وردپرس بروید. هنگامی که به آنجا رسیدید، شروع به ساخت محصولی کنید که می خواهید به مشتریان خود بفروشید. این شامل اضافه کردن تم ها، پلاگین ها و صفحات نمونه است که عملکرد خاصی را به مشتریان شما ارائه می دهد. هر چیزی که در اینجا بسازید، نحوه ظاهر و عملکرد نصب وردپرس مشتریان شما را در اولین ورود به ادمین خود تعیین می کند.

ایجاد یک عکس فوری

برای ایجاد یک عکس فوری:

 • به کنسول WPCS بروید و کلیک کنید مستقر کنید
 • نام عکس فوری را بنویسید و نظرات خود را بنویسید (برای اهداف داخلی)
 • منتظر بمانید تا عکس فوری اجرا شود

همچنین می توانید به ویرایشگر نسخه برگردید، عملکردهای بیشتری اضافه کنید و سپس یک عکس فوری دیگر بسازید. وقتی سطوح مختلفی از خدمات را ارائه می دهید، انجام این کار منطقی است.

علاوه بر این، می توانید همین روند را برای به روز رسانی و نگهداری وب سایت های مستاجر خود دنبال کنید. تغییراتی را در نسخه ایجاد کنید، سپس یک عکس فوری ایجاد و مستقر کنید تا آن تغییرات را در وب سایت های مشتریان اعمال کنید.

استقرار مستاجر

وب سایت ها در WPCS مستاجر نامیده می شوند و به جنبه چند مستاجر (عملکرد مشترک) همه وب سایت های روی پلت فرم اشاره می کنند. ایجاد مستاجر به مراحل زیر نیاز دارد:

 • در کنسول، روی اقدامات را فشار دهید، سپس انتخاب کنید مستاجر ایجاد کنید
 • نسخه ای را که می خواهید از آن مستاجر ایجاد کنید و عکس فوری مورد نظر خود را انتخاب کنید
 • مستاجر را نام ببرید و از نام دامنه پیش فرض استفاده کنید
 • کلیک ارسال

اکنون از اطلاعاتی که WPCS ارائه می دهد برای اتصال یک دامنه سفارشی استفاده کنید.

در WPCS، همه مستاجران (وب سایت های مشتری) در به روز رسانی، نظارت و مدیریت یکپارچه هستند. هر زمان که می خواهید محصول خود را ارتقا دهید یا به روز کنید، به سادگی یک نسخه جدید بسازید.

برای ایجاد بهبود، ابتدا یک نسخه جدید ایجاد کنید:

 • در کنسول، روی اقدامات را فشار دهید، سپس انتخاب کنید ایجاد نسخه
 • نسخه ای را که می خواهید بر اساس آن بسازید و عکس فوری مورد نظر خود را انتخاب کنید
 • نسخه را نامگذاری کنید (به عنوان مثال، V2 – WPCS توصیه می کند نسخه های خود را به تدریج نامگذاری کنید)
 • انتخاب کنید PHP 7.4
 • انتخاب کنید عکس فوری از نسخه قبلی که می خواهید استفاده کنید به عنوان پایه نسخه (به زیر مراجعه کنید)

اکنون یک نسخه تکراری دارید که بر اساس یک عکس فوری قبلی از نسخه قدیمی خود است.

به راحتی می توانید ویژگی های جدیدی را در آن ایجاد کنید و این نسخه جدید را به طور کامل آزمایش کنید، زیرا از مستاجران فعلی شما جدا است. هنگامی که از ویژگی‌ها یا به‌روزرسانی‌های جدید خود راضی بودید، فراموش نکنید که قبل از اینکه همه مستاجران فعلی خود را از نسخه قدیمی به نسخه جدید منتقل کنید، یک عکس فوری برای این نسخه ایجاد کنید.

حکم نهایی

در اینجا شما آن را دارید – تمام تفاوت های بین معماری چند سایتی وردپرس و معماری چند مستاجر وردپرس.

همانطور که می بینید، چند سایت وردپرس در چندین زمینه کمبود دارد، بنابراین فقط منطقی است که از وردپرس چند مستاجر برای تجارت WaaS خود استفاده کنید.

ما حتی به ویژگی‌های WPCS که به شما امکان می‌دهد کسب و کار و ایجاد وب‌سایت خود را از فروش تا راه‌اندازی خودکار کنید، وارد نشده‌ایم، اما من شما را تشویق می‌کنم که خودتان آن را امتحان کنید.

با WPCS، استفاده از چند مستاجر بسیار آسان است، همچنین می‌توانید سایت‌های موجود (تک سایت یا چند سایت) را به پلتفرم منتقل کنید. WPCS یک سرویس رایگان برای کمک به شما در مهاجرت ارائه می دهد.

WPCS را امروز امتحان کنید


منبع: https://wplift.com/multisite-vs-multi-tenant-which-is-better-for-your-waas