وردپرس 6.3 برای حذف پشتیبانی از PHP 5 – WP Tavern


وردپرس رسما است حذف پشتیبانی از PHP 5 در نسخه 6.3 آینده، که در 8 آگوست انتظار می رود. WordPress’ حداقل نسخه پشتیبانی شده از سال 2019 روی PHP 5.6.20 نشسته است، اما در نسخه بعدی به 7.0.0 به روز می شود. نسخه پیشنهادی PHP در 7.4+ یکسان خواهد ماند.

حداقل نسخه پشتیبانی شده آخرین بار در وردپرس 5.2 در سال 2019 تنظیم شد و از آن زمان استفاده از PHP 5.6 به 3.9٪ از نصب های نظارت شده وردپرس کاهش یافته است. از جولای 2023جان بلکبورن، توسعه دهنده هسته وردپرس گفت.

هیچ درصد استفاده مشخصی وجود ندارد که یک نسخه PHP باید قبل از حذف پشتیبانی در وردپرس کمتر باشد، اما از نظر تاریخی نگهبانان پروژه از 5٪ به عنوان پایه استفاده کرده اند. اکنون که استفاده از PHP 5.6 بسیار کمتر از آن یعنی 3.9٪ است و هر چند هفته یکبار حدود 0.1٪ کاهش می یابد، برنامه ها برای افزایش حداقل نسخه پشتیبانی شده PHP می توانند به جلو حرکت کنند.

Blackbourn همچنین تاکید کرد که پشتیبانی وردپرس از PHP 8.0، 8.1 و 8.2 “بسیار خوب” است و مشارکت کنندگان ممکن است به زودی بر اساس آن عمل کنند. پیشنهادی برای معیارهایی که آنها را قادر می سازد برچسب پشتیبانی “بتا” را حذف کنند در نسخه های جدید PHP تقریباً 26٪ از کاربران وردپرس در حال حاضر سایت هایی را با PHP 8.0+ اجرا می کنند.

قبل از این حداقل افزایش نسخه مورد نیاز، برخی از هاست ها حتی با تشویق کاربران به استفاده از نسخه های جدیدتر PHP، امور را به دست گرفته بودند. دریم هاست هزینه های اضافی را دریافت می کند برای سایت هایی که نیاز دارند پشتیبانی گسترده برای PHP 7.4 و بالاتر. یونیک و لایه سیاست های مشابهی دارند.

تصمیم برای دستیابی به حداقل نسخه پشتیبانی شده پس از هفت ماه طولانی اتفاق می افتد بحث، که در کمال تعجب کمی مقاومت کرد. اگرچه سایت‌هایی که روی PHP 5.6 باقی می‌مانند نمی‌توانند فراتر از وردپرس 6.2 ارتقا پیدا کنند، اما همچنان به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کنند، همانطور که پروژه در حال حاضر آنها را به نسخه های 4.1+ پشتیبان می دهد. افزایش نسخه 7.0.0 برای حداقل نسخه پشتیبانی شده، مزایای زیادی برای اکوسیستم قالب ها و افزونه های وردپرس خواهد داشت، مصرف حافظه را برای وب سایت های ارتقا یافته به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و امنیت و بهبود ابزارهای اصلی را ارائه می دهد.

بلک‌بورن گفت: «هیچ برنامه‌ای برای افزایش حداقل نسخه PHP پشتیبانی‌شده در زمان‌بندی وجود ندارد». تیم اصلی به نظارت بر استفاده از نسخه‌های PHP ادامه می‌دهد و با تیم میزبان کار می‌کند تا کاربران و شرکت‌های میزبان را تشویق کند تا نسخه‌های PHP خود را در سریع‌ترین زمان ممکن ارتقا دهند. استفاده از خط پایه 5 درصد برای آینده قابل پیش‌بینی ادامه خواهد یافت.»
منبع: https://wptavern.com/wordpress-6-3-to-drop-support-for-php-5