شایعه شده است که چت ربات هوش مصنوعی «Apple GPT» با رقبای بزرگ فناوری رقابت خواهد کرد


طبق گفته کارمندان ناشناس اپل که با آنها صحبت کردند بلومبرگاپل به‌طور مخفیانه در حال توسعه یک ربات چت هوش مصنوعی به نام «Apple GPT» است تا با شرکت‌های بزرگ فناوری که مدل‌های زبان بزرگ (LLM) و ابزارهای هوش مصنوعی تولید می‌کنند، رقابت کند.

شایعه شده چت ربات هوش مصنوعی می‌تواند به قابلیت‌های هوش مصنوعی مکالمه‌ای که مستقیماً در iOS، iPadOS، macOS و watchOS تعبیه شده است، با Apple ID آن‌ها بدون دانلود برنامه شخص ثالث قابل دسترسی باشد.

“Apple GPT” و “Ajax”

طبق گزارش ها، اپل یک چارچوب هوش مصنوعی به نام “آژاکس” به عنوان ستون فقرات چت هوش مصنوعی خود ساخته است.

مهندسان اپل با استفاده از “Ajax” چت بات داخلی را که برخی آن را “Apple GPT” می نامند، مشابه فناوری محبوب OpenAI ساخته اند، اگرچه جزئیات کمیاب است.

حرکت اپل به سمت چت ربات‌های هوش مصنوعی مولد در حالی اتفاق می‌افتد که شرکت‌هایی مانند متا و گوگل ماه‌ها پس از غافلگیر شدن توسط هیاهو و قابلیت‌های ChatGPT و سایر محصولات OpenAI در تلاش برای انتشار پیشرفت‌های جدید هوش مصنوعی هستند.

منابع داده های آموزشی

سیاست حفظ حریم خصوصی اپل برای سیری و دیکته اگرچه به طور قطعی بیان نشده است حاکی از این شرکت ممکن است از داده‌هایی مانند رونوشت‌های تعاملات Siri برای آموزش و بهبود مدل‌های هوش مصنوعی استفاده کند که Siri، Dictation و خدمات مرتبط را تقویت می‌کنند.

این خط‌مشی استفاده از داده‌های سیری را برای «توسعه و بهبود» این ویژگی‌ها و حفظ برخی رونوشت‌ها بیش از دو سال برای «بهبود مداوم سیری» ذکر می‌کند.

این می تواند به اپل اجازه دهد تا از داده ها برای آموزش مدل های هوش مصنوعی برای پاسخگویی دقیق تر به درخواست های کاربران استفاده کند.

با این حال، سیاست حفظ حریم خصوصی استفاده از داده‌های سیری را برای آموزش هوش مصنوعی تأیید نمی‌کند و تنها شواهدی را ارائه می‌کند که ممکن است رخ دهد.

به نظر می رسد اپل در مورد اعتراف آشکار به این عمل محتاط است. با این وجود، دارای مقدار قابل توجهی از فناوری است که به مقدار زیادی از آن دسترسی دارد داده ها.

تماشای ChatGPT از نزدیک

تیم کوک، مدیر عامل اپل در مصاحبه ای با صبح بخیر آمریکا در اوایل سال جاری گفت که این شرکت هیجان زده است و از نزدیک به ChatGPT نگاه می کند.

با این حال، او در مورد پتانسیل این فناوری برای سوگیری و اطلاعات غلط ابراز احتیاط کرد.

رقابت برای توسعه دهندگان بزرگ فناوری و برنامه

اگر اپل با موفقیت یک ربات چت هوش مصنوعی توسعه دهد، می تواند پیامدهای مهمی برای چت ربات های هوش مصنوعی موجود داشته باشد، به ویژه آنهایی که امروز در اپ استور هستند.

در رده بهره وری، 11 برنامه از 50 برنامه برتر یک ربات چت هوش مصنوعی ارائه می کنند.

این گروه از برنامه ها شامل ChatGPT OpenAI، Poe با آخرین نسخه Claude 2 و Perplexity با GPT-4 است.

شایعه شده ‘Apple GPT’  ربات چت هوش مصنوعی برای رقابت با رقبای بزرگ فناوریاسکرین شات از اپ استور، جولای 2023

این دسته شامل ربات‌های چت هوش مصنوعی قابل دسترسی از طریق مرورگر تلفن همراه یا تعبیه‌شده در سایر برنامه‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌هایی مانند Google، Microsoft و Snapchat نمی‌شود.

هنوز مشخص نیست که اپل چه زمانی یا چگونه قصد دارد فناوری چت بات خود را برای مصرف کنندگان به کار گیرد. برخی از پیشرفت‌های آینده هوش مصنوعی اپل در رویداد WWDC 2023 اشاره شد.

شایعه شده ‘Apple GPT’  ربات چت هوش مصنوعی برای رقابت با رقبای بزرگ فناوریاسکرین شات از اپل، ژوئن 2023

اما ورود اپل به فضا، مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی را تشدید می‌کند که می‌تواند نحوه تعامل مردم با فناوری را در سال‌های آینده به‌طور اساسی تغییر دهد.


تصویر ویژه: Wachiwit/Shutterstock
منبع: https://www.searchenginejournal.com/apple-gpt-rumored-ai-chatbot-compete-big-tech-companies/492096/