سقف کوبیاکس چیست؟ کاهش هزینه‌ ساخت با سقف دوست‌دار محیط زیست ویکی ساختمون | elitarchgroup

سیستم دال مجوف کروی می توانند سازه هایی با دهانه 8 متر را به راحتی پوشش دهند. این امر در تاییدیه این سیستم در مرکز تحقیقات ساختمان تصریح شده است. در حالی که یوبوت برای اجرا دهانه های بلند هیچ گونه محدودیتی ندارد. دال با پرکننده کروی به دلیل عدم پایداری، نمی تواند زیر وزن کارگر قرار گیرد و لذا به کیج های فلزی جهت مهار نیاز دارد. در ضمن به دلیل بسته بودن آن، در هنگام بتن ریزی از داخل بتن بالا می زند که باید با سیم به زیر قالب بسته شود. نوارهای باربر طراحی شده در دال های مشبک یوبوت در حقیقت تیرهای T شکل متعامدی می باشند که به منظور سختی بالای خود و سبکی دال، می توانند در دهانه های بلند باربری کنند و در این دهانه ها کنترل مناسب خیز انجام می شود.

محصولات کمکی بتن (

حتماً باید قبل از بتن‌ ریزی، کیج ‌ها به طرف شبکه مش پایین مهار شوند تا از بلند شدن آن ‌ها بعد از بتن‌ ریزی به ‌دلیل فشار بتن جلوگیری شود. این ضوابط تنها برای سقف‌های کوبیاکس با گوی‌های کروی شکل کاربرد داشته و سقف یا گوی با اشکال غیر کروی را شامل نمی‌شود. مجموعه شرکت‌های اقماری صاحب فناوری‌های Cobiax با مقر اصلی آن درتسوگ سوییسو شرکت‌های اروپایی تابعهٔ آن متخصص طراحی و ساخت دال‌های تخت دومحورهٔ سبک با استفاده از بتن مسلح و گوی‌های توخالی هستند.

سقف کوبیاکس چیست؟ کاهش هزینه‌ ساخت با سقف دوست‌دار محیط زیست ویکی ساختمون | elitarchgroup

آرماتوربندی بالای قالب کوبیاکس معمولا توسط جانمایی مش‌های فولادی انجام می‌شود. فیکس کردن مش بر روی قالب‌ها نیز توسط بستن آن‌ها به بالای نگهدارنده فولادی صورت می‌گیرد. وظیفه تحمل بارهای اعمال شده بر سقف عمدتا بر عهده بتن قرار دارد و اجزای دیگر، اصلاح‌کننده و تقویت‌کننده عملکرد آن هستند. بازسازی ساختمان و تغییر کاربری ساختمان با این نوع سقف بسیار راحت است. در منابع مهندسی نکته قابل توجهی در مورد مقاوم بودن این سقف‌ها در برابر زلزله دیده نمی‌شود و به همین دلیل در مورد استفاده از آن در مناطق زلزله خیز ابهاماتی وجود دارد. پس از اجرای مراحل عنوان شده در بالا و کنترل های لازم ، بر روی این گوی ها بتن میریزند که این مرحله با استفاده از پمپ های زمینی ، باکت ، دکل در دو مرحله انجام می شود .

دانلود فایل های سقف کوبیاکس

در شکل زیر نمایی از اجرای سقف کوبیاکس قابل مشاهده است. با اجرای سقف کوبیاکس می ‌توان با کاهش بار اضافی، فونداسیون را بهبود داد. مجموع بار مرده شامل کف‌ سازی ‌ها، دیوارک‌ ها و نازک‌ کاری که روی سقف کوبیاکس ایجاد می‌ شود حدود 260 کیلوگرم بر متر مربع است.

  • این سیستم با به کارگیری قالب‌های سبک در ساختار عضوهای بتن مسلح، باعث ایجاد فضاهای خالی درون آن‌ها می‌شود.
  • این سقف با ایجاد حفره‌هایی توسط گوی‌های پلاستیکی توخالی (ساخته شده از پلی‌اتیلن) در یک شبکه مدولار از میلگردها (مش آرماتور) و سپس دفن شدن در بتن، حدود 35٪ از وزن سقف را کاهش می‌دهد.
  • این کیج مسلح مابین ۲ لایه آرماتور زیرین و رویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیرباربر از درون دال موجب سبک سازی آن می طراحی درمانگاه شود.
  • پیش بینی المانهای مرزی در اطراف بازشوها و لبه دال حسب مورد مطابق ضوابط طراحی آئین نامه ها و مقررات موجود انجام گیرد.