تفاوت رنگ و رنگدانه

این نوع، طیف رنگ های آبی و سبز را در بر گرفته و نوع مسی آن دارای رنگدانه آبی است که به علت خواص مقاومتی در برابر عوامل مختلف، رنگدانه ای با ارزش و مهم محسوب میشود. رنگدانه های ارگانیک از مقاومت بسیار خوبی در مقابل آب و هوا در برابر حلال لکه و همچنین در برابر خراش و آب عالی دارند. گاهی اوقات یک پیگمنت از ته نشینی یک حلال دای و ترکیب آن با نمک متالیک ساخته می شود که به آن پیگمنت رودخانه ای می گویند. دوده ای که اندازه ذرات آن بین 20 الی 30 میلی میکرومتر است در صنایع لاستیک سازی مصرف دارد. به همین علت است که در صنایع مختلف از این رنگدانه ها استفاده می شود.

آنچه که از یک رنگ پس از خشک و سخت شدن روی سطح باقی می ماند و بعضا ً برای آن اصطلاح مواد جامد بکار برده می شود، کلیه مواد غیر فرار درون رنگ (مایع) می باشد که تعیین کننده برای خصلت ها و توانایی های یک رنگ است. اما، باید توجه داشت که در بعضی از سیستم های رنگ که توسط مواد شیمیایی سخت می شوند، دودۀ مصرفی در واکنش سخت شدن شرکت نکند. خمیر رنگ یا خمیر پیگمنت نوعی رنگ پوششی برای تغییر رنگ رزین است. پیگمنت خیس و نوعی پیگمنت خشک موسوم به گرانول در تولیدات اروپایی شایع است و آنها حتی چنین ترکیبی را به همکاران آمریکائیشان نیز پیشنهاد میدهند.

صفدری: برآورد من پنج درصد است، چراکه مصرف این پیگمنتها در بازار فوقالعاده بالاست، بهخصوص اکنون که واردات با مشکل مواجه شده و بازار بهشدت تشنه است؛ اما بهدلیل مشکل نقدینگی باید مواد اولیه را نقداً انجام دهیم و نیاز به افزایش سرمایه داریم تا با افزایش تجهیزات و فضای کافی بتوانیم خطوط خود را جدا کرده و افزایش ظرفیت داشته باشیم که بهدلیل مسائل مالی این امکان مقدور نیست. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل با رنگدانه آلی آشنا شده و آن را مورد بررسی قرار دهیم. رنگ های تیره تا پایه ۶ نیاز به رنگدانه ندارند و رنگ می گیرند و نیازی به پیگمنت رو روش های آن ندارید. دودۀ استخوان در آستریهای سیاه رنگ ارزان قیمت به عنوان پر کننده استفاده می شود. تکمیل کننده ها، پیگمنتهای شفافی هستند که باعث می شوند غلظت مرکب های رنگی دیگر، کمتر به نظر برسد.

پیگمنت (به انگلیسی : pigment) از کلمه ای یونانی به معنی رنگ کردن گرفته شده است. در این کوره ها تنها یک مشعل بزرگ تعبیه شده یود و محصولات عمل را که حاوی دوده بودند با آب سریعا ً سرد کرده و سپس به درون صافیهای کیسه ای یا رسوب دهنده های الکتریکی می فرستادند. رنگ های جامد چوبی که لیست برندگان ما را تشکیل داده هنوز هم پس از معادل سه سال روی سطح، خوب به نظر می رسند. ما در پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با تشخیص نقطه تحمل شرایط تنش ریز جلبک ها، ترکیباتی که باعث می شود جلبک به رنگ قرمز دربیاید را جدا سازی و رنگ آستاگزانتین را تولید می کنیم. پیگمنتهای معدنی توسط فرآیندهای شیمیایی نسبتاً ساده مانند اکسیداسیون تولید میشوند. دودۀ چراغ در مقابل نور، فازهای مایع رنگ، مواد شیمیایی ( به استثنای اسید نیتریک غلیظ که می تواند موجب اکسیداسیون شدید شود) و دماهایی که اغلب سیستمهای رنگ می توانند تحمل کنند، مقاوم است.

در چنین شرایطی یکی از گزینه های عالی به عنوان پیگمنت سیاه، اکسید آهن مشکی است. اما در صورتی که به دنبال تصاویر روشن و هزینه کمتر هستید جوهر دای گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. این رنگدانه می تواند تا بیش از 2 درصد مادۀ روغنی به همرا داشته باشد و در نتیجه پخش کردن آن درآب مشکل است اما در محیط های آلی تقریبا ً به سادگی پخش می شود. میزان کربن موجود در دودۀ استخوان می تواند از 5 الی 20 درصد متغییر باشد و بقیه آن را بیشتر فسفات کلسیم و به میزان ناچیزی کربنات کلسیم تشکیل می دهد. رنگ های هوا خشک سیاه که با دوده ساخته شده اند در صورتی که به مدت طولانی در انبار نگهداری شوند، افزایش گرانروی از خود نشان می دهند و این مسئله به خاطر جذب مولکولهای کوچکتر رزین یا رزینهای مصرفی در رنگ توسط کربن بلک می باشد.

کربن بلک یک ماده جاذب رطوبت است، و اگر در هوای مرطوب قرار گیرد می تواند تا 15% وزن خودش رطوبت را جذب کند، در نتیجه در محیط های آلی (روغنی و غیر قطبی) با سختی بسیار پخش می شود. رنگ خاکستری و تیرۀ دودۀ چراغ آن را از کربن بلک متمایز می سازد. کربن بلک در مقابل تمام حلال ها و اسیدها (به استثنای اسید نیتریک غلیظ که می تواند موجب انجام اکسیداسیون شدید شود) و قلیاها بی اثر هستند. در اثر احتراق کربن موجود در آن می سوزد و یک خاکستر سید رنگ یا صورتی کمرنگ به جای می گذارد.

با توجه به این دلایل و در نظر گرفتن این حقیقت که در فرایند کوره ای اصلاحات قابل توجهی نیست به روش کانالی انجام گرفته است، دوده های کوره ای در چندین مورد در حال جانشین شدن به جای دوده های کانالی می باشند. پیش از این پیگمنتها عمدتاً از چین و هند وارد میشدند؛ اما با شرایط اقتصادی موجود باید بسازیم، بسیاری از شرکتهای رنگسازی در حال تعطیلی هستند. تقاضا برای رنگدانه ها به خصوص رنگدانه های آلی به سرعت در حال رشد است؛ زیرا تنوع و عمل کرد آن ها متنوع تر شده و فرصتی مناسب برای توسعه رنگدانه های ارگانیک و آلی ایجاد شده است. مهمترین نشانه ای که می تواند برای تشخیص مبتلا شدن فرد به پیسی به کار گرفته شود؛ ایجاد لکه های روشن یا رنگ پریده روی پوست است؛ این لکه های رنگ پریده در واقع ناشی از کمبود ملانین یا بدون این رنگدانه طبیعی هستند.

کربن بلک به چندین شکل فیزیکی مختلف (کرکی، متراکم، گلوله ای) و همچنین به صورت پخش شده در چیپس (در نیترات سلولز حاوی نرم کننده)، در نرم کننده ها، و در همرنگ کننده ها، برای آلی و آبی، به بازار عرضه می شوند. ریز بودن اندازه ذرات کربن بلک ها همراه با افزایش قدرت همرنگی آن می باشد، اما بسیاری از دوده ها، زمانی که با رنگدانه های سفید مخلوط می شوند یک رنگ خاکستری متمایل به قهوه ای ایجاد می کنند.

در رنگ موهای موقت و نیمه دایمی امتزاجی بین رنگ دانه های طبیعی موها قرار میگیرد. کاروتنها رنگ های خوراکی طبیعی هستند که طیف وسیعی از رنگ های زرد تا پرتقالی را ایجاد میکنند. علاوه بر این، رنگدانه های آلی قدرت رنگ دهی بالاتری دارند و در نتیجه با مصرف مقدار کم تری از آن ها به فام مورد نظر دست پیدا می کنید. همچنین علاوه بر آن باعث نرم کردن و حالت درخشندگی لبها نیز می شوند. علاوه بر این انواع ضایعات رنگی و رنگدانه های پوستی مانند انواع خال ها و رنگ های خالکوبی را مورد هدف قرار میدهد و این مشکلات را برطرف میکند، یکی دیگر از کاربردهای لیزر درمانی برطرف کردن موهای زائد بدن است. اینکه چه اکسیدانی برایه چه پایه رنگ مویی مناسب است و اساسا چرا از اکسیدان در رنگ مو استفاده میکنیم. با اینکه این روش بدون خطا نیست اما فواید چاپ پیگمنت دلیل محبوبیت آن است.

به همين دليل فريتهاي مختلفي با تركيبات متفاوت تهيه شده و رنگ ايجاد شده توسط رنگدانه سنتز شده در آنها مورد بررسي قرار گرفت. وقتی انرژی شان کاهش می یابد، زنبورها در واقع مقداری از این شهد را به معده شان منتقل می کنند تا نیروی مورد نیازشان را تامین کنند. پس لازم است در دفعات اول استفاده از محصول ، مقادیر بسیار کمی از دارو را به عنوان تست روی پوست استفاده کنیم و بعد از چند شب وقتی اطمینان پیدا کردیم که هیچ گونه آلرژی یا حساسیت پوستی به مواد آن نداریم ، مصرف را بیشتر کنیم . طبق اعلامیه این آکادمی ، استفاده از یک ضدآفتاب مناسب پوست ، در حین دوره ی درمانی ضدلک ، به دلیل جلوگیری از عوارض اشعه ی آفتاب بر پوست و همچنین حساسیت ترکیبات ضدلک به نور آفتاب ، بسیار ضروری و اثر بخش است .

گونيواسپكتروفوتومتري، براقيت و رنگ طلايي نمونه نهايي را نشان دادند. البته اگر چنین رنگی را مجددا ً آسیاب کنیم دوباره خواص خشک شوندگی خود را تا اندازه ای بدست می آورد. بعضی از خواص شاخص آنها در جدول آورده شده است . گاهی اوقات به منظور جذب مواد رنگی موجود در آب از آن استفاده می شود (مثلا ً به عنوان بی رنگ کننده در بعضی از صنایع شیمیایی، از جمله صنعت قند، برای تبدیل شکر سرخ به شکر سفید). بعضی از دوده های جدید تر نیز در نتیجۀ مخلوط شدن با رنگدانۀ سفید یک رنگ خاکستی مایل به آبی ایجاد می کنند. به همین علت است که می توان رنگ های متنوعی را با استفاده از پیگمنت های آلی تولید کرد. یکی از مهم ترین مواد آلی فتالوسیانینها هستند که در تولید رنگ سبز و آبی کاربرد زیادی دارند.

البته باید توجه کنید که نمیتوان به صورت قاطع گفت که این پیگمنت ها به علت ساختار خنثی که دارند با سایر مواد واکنش نشان می دهند. در نتیجه هنگامی که تنوع رنگی و یا شید های خاص برای شما مهم باشند باید از پیگمنت های آلی استفاده کرد. رنگدانه های مختلف می توانند طول موج های خاص را جذب کرده و رنگ نوری را که از سطح ماده منعکس می شود تغییر دهند. رنگ و قدرت همرنگ کنندگی دودۀ استخوان متغییر است و به میزان کربن موجود در آن بستگی دارد. این مقاومت بالا موجب میشود که خرید و فروش پیگمنت کربن بلک برای کاربردهای با دمای بالا رایج باشد. این دوده زبرتر، تیره تر و خاکستری تر از کربن بلک است. اگر دودۀ چراغ را با رنگدانه سفید مخلوط کنند رنگ آبی تر و روشن تری بدست می آید و عموما ً این نوع دوده برای چنین کاری ترجیح داده می شود.

به عنوان مثال ، از رنگدانه ها برای پوشش و رنگ آمیزی سطوح فلزی ، آهنی و چوبی ، به ویژه برای رنگ آمیزی وسایل نقلیه و تجهیزات حجیم آنها استفاده می پیگمنت در ایران تاک فام شود. پیش از اینکه سراغ خریدن رنگ مو و اکسیدان بروید، بهتر است با روش ترکیب رنگ مو و اکسیدان آشنا شوید. این روش به دلیل اینکه یک روش غیرتهاجمی است، نیاز به بیهوشی ندارد، بنابراین هیچ گونه درد و خونریزی را ایجاد نمی کند. بنابراین، یک رنگ هوا خشک سیاه که در آن کربن بلک به کار رفته است، به خاطر جذب بخشی از فلزات خشک کن توسط کربن بلک، در خلال انبار کردن به تدریج خصوصیات خشک شدن خود را از دست می دهد (مگر آن که رنگ حاوی یک مادۀ افزودنی مثلا ً نواکت (Nuact) باشد تا از این عمل جلوگیری کند).

رنگدانه مصنوعی

صفدری: متأسفانه وضعیت بازار آشفته است و نظم خاصی ندارد و دلیل آن مدیریت نادرست است. از نظر مقاومت شیمیایی نیز می توان گفت که اکثر رنگدانه های معدنی، ساختاری خنثی داشته و به همین دلیل است که مقاومت قلیایی، اسیدی و حلالی بالا تری دارند. هرچه ذرات رنگدانه های آلومینیمی یکسان تر باشند و توزیع اندازه ذرات باریک تری داشته باشند، بن پوشه های حاوی آنها درخشان تر خواهد بود. بسته به حجم اکسیدان کرم قدر تعیین میشود و هرچه اکسیدان بیشتر باشد قدرت کرم برای نفوذ رنگ بیشتر است.

کیفیت رنگدانه بدست آمده با میزان کربن موجود در آن ارزیابی می شود و بسته به نوع استخوانهای مصرفی و شرایط تکلیس تغییرات قابل توجهی در کیفیت آن مشاهده می شود. مقاومت در برابر شرایط جوی پیگمنت دوده نیز عالی است. همچنین مقاومت شیمیایی ، محافظت در برابر خوردگی و یک نتیجه پایانی سخت را ارائه می دهد. از این ماده به عنوان یک عامل رنگ آمیزی طبیعی برای بستنی ها ، پوشش های شکر ، لثه ها ، صمغ ها ، آب پودر ، کیک های برنج ، رشته فرنگی ، رب wasabi ، شیرینی های منجمد ، ژله ، کپسول و شیرینی های سخت استفاده می شود. اکسیدان ولوم 10 اکسیدان استاندارد برای رنگ کردن مو روی پایه معمولی بدون تغییر دادن پایه رنگی است. اکسیدان ولوم 30 این اکسیدان شبیه به اکسیدان ولوم 20 عمل میکند و میتواند مو را یک پایه روشن تر کند و تا 3 پایه رنگ مو را بالاتر ببرد.