بنیانگذاران وردپرس و دروپال در مورد منبع باز، هوش مصنوعی و آینده وب بحث می کنند – WP Tavern


وردپرس فردا بیستمین سالگرد خود را جشن می گیرد و اخیراً بنیانگذاران آن، مت مولنوگ و مایک لیتل، در یک رویداد خصوصی برای اولین بار در 17 مه به بنیانگذار دروپال پیوستند. و چگونه آنها پروژه های خود را بر اساس آزادی هایی که تضمین می کند ساخته اند.

بنیانگذاران هر دو پروژه در مورد مزایای همکاری منبع باز توضیح دادند و Buytaert پیشرفت های مستمر آنها را به عنوان نمونه ای از جلوه چرخ طیار، انباشته شدن برنده های کوچکی که در طول زمان ترکیب می شوند. آنها درباره تاریخچه اولیه وردپرس و اینکه چگونه چیزی به ظاهر ناچیز است، بحث کردند نظر در یک وبلاگ می تواند اولین قدم برای ساختن آینده ای بهتر برای وب باشد.

Mullenweg اذعان داشت که ممکن است دسترسی به همه افراد با فلسفه منبع باز امکان پذیر نباشد، بنابراین “در پایان روز باید بهترین تجربه کاربری را داشته باشید.” این مسیر وردپرس در 20 سال گذشته بوده است و با قدرت مجوز منبع باز و آزادی هایی که برای جامعه فراهم کرده است کار می کند.

مولنوگ گفت: «من تمام نرم افزارهای اختصاصی را یک بن بست تکاملی می دانم. آنها در مورد اینکه چگونه هوش مصنوعی تجربه توسعه دهندگان را تغییر می دهد بحث کردند. مولنوگ نسبت به کار با هوش مصنوعی با منبع باز خوشبین است و آنچه اخیراً در Slack Post Status گفته بود را تکرار کرد:

منبع باز و هوش مصنوعی دو ترند بزرگ در بیست سال آینده هستند و دلیل مکمل بودن آنها این است که GPT4 کد Shopify را نخوانده است. کد دروپال و کد وردپرس و همه 55000 افزونه و هر چیز دیگری را می‌خواند تا بتواند آن را بنویسد. اگر از آن بخواهید که یک وب سایت بنویسد، آن را در یک چیز منبع باز می نویسد. قرار نیست آن را در این چیزهای مناسب بنویسد. از نقطه نظر تکاملی، اگر به اندازه کافی به آینده بروید، روزی ما حتی رقبای اختصاصی خود – Wix و Squarespace و Shopify در جهان را خواهیم دید که در واقع بر روی نرم افزار منبع باز اجرا می شوند.

این بخشی از چشم انداز ما با گوتنبرگ است و همچنین دلیل اینکه آن را به مجوزی حتی راحت تر از GPL تبدیل کردیم. ما آن را تحت MPL مجوز دوگانه دادیم تا حتی بتوان آن را در برنامه های تجاری جاسازی کرد، زیرا من واقعاً فکر می کنم آنقدر مهم است که می خواهم حتی در برنامه های تجاری نیز باشد.

ویدیو را بررسی کنید برای شنیدن این گفتگوی تاریخی بین برخی از پیشگامان انتشار متن باز در وب در زیر تعبیه شده است.


منبع: https://wptavern.com/wordpress-and-drupal-co-founders-discuss-open-source-ai-and-the-future-of-the-web